Korona porcelanowa – jaką podbudowę wybrać?

Korona porcelanowa przywraca pacjentom piękny uśmiech. Należy do stałych uzupełnień protetycznych, dzięki którym nie trzeba obawiać się, że coś obsunie się lub wypadnie. Korony porcelanowe są zacementowane na naturalnym zębie lub implancie, co pokazuje szerokie spektrum zastosowania. Ile kosztują korony na zęby i jakie rodzaje wyróżniamy?

Korony porcelanowe – wskazania stomatologiczne

Korony porcelanoweIstnieje co najmniej kilka powodów, dla których dentysta może zalecić pacjentowi zabiegi protetyczne. Korony porcelanowe będą wskazane u osób, które:

 • widzą u siebie liczne przebarwienia koron, wynikające najczęściej z leczenia kanałowego i zniszczeń.
 • nie mają naturalnych zębów – utraciły je w ostatnim czasie i w jamie ustnej zauważalne są ubytki.
 • mają już implant i chcą poprawić jego wartość estetyczną.

Korona porcelanowa nie powinna znaleźć się na nadmiernie zniszczonym zębie ani takim, u którego wierzchołku zachodzą zmiany. Przeciwwskazaniem są też choroby dziąseł, policzków i języka.

Już w ciągu trzech wizyt, pacjent może mieć na swoich zębach korony porcelanowe. Zakładanie obejmuje:

 • ocenę zębów, zrobienie zdjęć RTG.
 • oszlifowanie zębów (pomijane przy implancie).
 • zrobienie wycisku zębów.
 • założenie korony tymczasowej, ochronnej.
 • przymierzenie korony i ewentualne wprowadzenie poprawek.
 • ostateczne przymocowanie.

Korona porcelanowa – poznaj wady i zalety

Korona porcelanowa ma wiele plusów:

 • Może poprawić estetykę zęba.
 • Nie musi być stosowana jedynie na zębie naturalnym, ale też na implancie.
 • Jest solidnie zacementowana i nie ma opcji wypadnięcia.
 • Nie przeszkadza w mówieniu.
 • Nie przeszkadza w jedzeniu.
 • Nie wywołuje dyskomfortu podczas śmiechu czy śpiewu.
 • Jest dyskretna – nie przyciąga nadmiernej uwagi, nie wygląda sztucznie.

Wadami jakimi cechuje się korona porcelanowa jest podatność na pęknięcia oraz na ścieranie zębów znajdujących się naprzeciwko. W przypadku estetyki mniejszą jej wartość reprezentują korony porcelanowe na metalu – większą te na cyrkonie.

Jak dbać o nowe uzupełnienie, żeby korona na zęba lub implanta służyła przez lata? Wystarczy skoncentrować się na podstawowym szczotkowaniu, nitkowaniu i wizytach kontrolnych u stomatologa – np. raz w roku.

Porcelanowe korony

Korona porcelanowa na metalu – najtańsza opcja

Korona porcelanowa na metalu ma dużą trwałość, jednak ze względu na mniejszą estetykę, rzadko wybierana jest na uzupełnienie przednich zębów. U niektórych pacjentów dojdzie do obniżenia linii dziąseł, która odsłoni ciemny kolor metalu. Jest to lekki dyskomfort wizualny, dlatego jeśli chcemy poprawić stan przednich zębów, lepie zdecydować się na korony porcelanowe na cyrkonie.

W przypadku podbudowy metalowej można natomiast liczyć na wytrzymałość materiału i najniższe, choć i tak duże, koszty.

Korona porcelanowa na implancie – bez szlifowania

Korona porcelanowa na implancie w samym etapie przygotowań różni się przede wszystkim tym, że nie trzeba szlifować implantu. Szlifowaniu wiertłem podlegają tylko naturalne zęby filarowe. Implant, czyli tytanowa śruba, świetnie zastępuje utracony korzeń zęba. Warto się na niego zdecydować, żeby nie dopuścić do zanikania kości – jest to nieodwracalny proces. Korony porcelanowe na implancie zachowują taką samą jakość jak w przypadku naturalnego uzębienia.

Ile kosztuje korona porcelanowa – widełki cenowe

O tym ile kosztuje korona porcelanowa decyduje głównie rodzaj korony. Dodatkowo trzeba liczyć się z różnicami poszczególnych gabinetów – każdy stomatolog ma własną praktykę i cennik. Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tego typu zmian.

 • 700-900 zł – korona porcelanowa na podbudowie metalowej.
 • 1000-1500 zł – korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu.
 • 3000-5000 zł – korona porcelanowa na implancie (w cenę wliczono również wkręcenie implantu).

10 odpowiedzi do “Korona porcelanowa – jaką podbudowę wybrać?”

 1. Myślę, że nie ma żadnej filozofii przy wyborze korony. Jeśli do leczenia mamy zęby boczne to wybieramy koronę na podbudowie metalowej, a jeśli są to zęby przednie to wybieramy koronę porcelanową na podbudowie cyrkonowej..

 2. Bardzo mnie zaciekawił ten artykuł o koronach porcelanowych. Dużo mi wyjaśnił i uświadomił. Teraz już wiem na jaką koronę się zdecyduje 🙂

 3. Ja ostatnio miałem zakładaną taką koronę porcelanową na implant.. myślałem, że założenie korony = zakończenie wizyt, ale to było dopiero początek wydawania kasy:)

 4. korony porcelanowe na złocie też są dobre, na dyskotece w klubie można się śmiało uśmiechać w fioletowym świetle 😛 Cena trochę może odstraszać, ale naprawdę warto.

 5. Taka korona porcelanowa zawsze musi być wykonana z materiałów najwyższej jakości, więc tak naprawdę od tego jak długo będzie nam służyć zależy nasza prawidłowa higiena jamy ustnej oraz dobór odpowiedniego gabinetu. Ja postawiłem na K2Dental w Gdańsku gdzie korona została precyzyjnie dopasowana do reszty moich zębów 🙂

 6. 700zł za koronę porcelanową na podbudowie metalowej myślę, że to dość spoko cena. Pewnie zależy jeszcze w jakim gabinecie będzie wykonany zabieg.:)

 7. Widzę, że taka korona porcelanowa jest uniwersalna, ponieważ można ją nałożyć na implant zębowy bądź na naturalnego zęba, fajne rozwiązanie.

 8. Pewnie palenie fajek nie ma dobrego wpływu na taką koronę porcelanową ;/ W końcu będę musiał rzucić, aby uniknąć wszelkich dziwnych komplikacji po zabiegu.

 9. Mnie przekonała korona porcelanowa na podbudowie metalowej. Dla mnie najważniejsze jest aby taka korona była super wytrzymała, estetykę stawiam na drugim miejscu.

  1. Co kto lubi 🙂 ja postanowiłem wstawić sobie pełnoceramiczną – jest to najnowocześniejsza korona na rynku. Jakoś te korony porcelanowe mnie nie przekonywały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *