Jakie są pierwsze objawy hemoroidów?

Wiele osób nie podejmuje się aktywnego leczenia hemoroidów ze względu na fakt, że nie wiedzą jakie są pierwsze objawy hemoroidów i w związku z tym, nie potrafią ich rozpoznać. Jest to ważne, ponieważ bez dowiedzenia się tego jak zidentyfikować niektóre z bardziej typowych objawów hemoroidów można się wystawić na ryzyko zachorowania na bardzo poważny przypadek tego bolesnego stanu, który może nawet doprowadzić do konieczności hospitalizacji.

Dlaczego diagnoza jest tak trudna?

Nie wszystkie przypadki hemoroidy są bolesne, co sprawia, że jest trudno zidentyfikować  pierwsze objawy hemoroidów, a więc ustalić, czy masz problem z hemoroidami, czy nie. Naturalnie, nie wiedząc o tym, czy masz potencjalny problem nie będziesz też próbował dowiedzieć się, jak pozbyć się hemoroidów. Tymczasem problem może się stale pogarszać w czasie tej niewiedzy.

Czym są hemoroidy?

Zredukowane w prostych słowach, hemoroidy to warstwa obrzękniętych tkanek ciała znajdujących się w kanale odbytu lub okolicy odbytu. W ramach tej tkanki pojawiają się powiększone naczynia krwionośne odpowiedzialne za obrzęk tych tkanek.

Czy organizm może sobie z nimi poradzić samodzielnie?

W wielu przypadkach, twoje ciało będzie samodzielnie podejmować działania, aby wyleczyć te wewnętrzne hemoroidy i możesz nawet nigdy nie wiedzieć, że je miałeś, co sprawia, że trudno rozpoznać te pierwsze objawy hemoroidów. W niektórych przypadkach organizm jednak nie jest w stanie wyleczyć tego problemu na własną rękę i w związku z tym nieleczone hemoroidy nadal pęcznieją i stają się większe. Gdy tak się dzieje, wiele osób zaczyna odczuwać pierwsze objawy hemoroidów, które większość z nas kojarzy są to:

  • ból,
  • swędzenie.

Gdy hemoroidy osiągną większy rozmiar mogą być podrażnione przez zwykłe funkcje odbytnicy, np. w trakcie wypróżniania produktów z przemiany materii z organizmu. Zadaniem odbytnicy jest wyrzucanie tych odpadów – często w formie stałej. Niestety nie wszystkie odpady są miękkie lub papkowate, więc w zależności od konsystencji produktu odpadowego mogą one pocierać obrzęknięte tkanki w odbycie, dlatego właśnie wystąpi krwawienie – poprzez to jest najłatwiej rozpoznać obecność hemoroidów.

Żylaki odbytu – objawy. Skąd bierze się swędzenie?

Dwa inne typowe objawy hemoroidów, których doznaje większość ludzi to wspomniane wyżej ból i swędzenie w okolicach odbytu. Ten świądu może być związany z problemem zaparcia. Wydalenie kału będzie wymagać do jelit – większej siły, ruchu i krwi w żyłach, szczególnie w okolicach odbytu, przez co dochodzi do podrażnienia zakończeń nerwowych. W krótkim czasie w tej okolicy odbytu pojawia się się stan zapalny, przez to miejsce to staje się bardzo wrażliwe i bardzo swędzące.

Co z bólem?

Omawiając objawy hemoroidy można stwierdzić, że ból związany z posiadaniem hemoroidów jest chyba jeszcze gorszy od powyższych pierwszych objawów. Jak już wspomniano, rozciąganie skóry zawierającej tkankę pełną zakończeń nerwowych powoduje nie tylko świąd, ale także i ból. Palący ból, który jest odczuwalny przy tym schorzeniu jest wynikiem tego że wszystkie z malutkich zakończeń nerwowych w skórze reagują na ten nienormalny stan.

Czy można zobaczyć hemoroidy. Jak wyglądają hemoroidy odbytu? Zdjęcia hemoroidów odbytu.

Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają hemoroidy. Zdjęcia żylaków odbytu są dość często poszukiwane przez chorych. Niektórzy nie wiedzą jednak, czy w ogóle można zobaczyć te guzki krwawnicze. Otóż, odpowiedź brzmi – tak, ale tylko żylaki odbytu zewnętrzne. Położone są one poza kanałem odbytu i chorzy są w stanie sami zauważyć te właśnie hemoroidy. Obrazy pokazują je jako przekrwione, zaczerwienione zmiany. Te wewnętrzne, umiejscowione w środku, zauważalne są podczas prostego badania. Jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne? Zdjęcia najtrafniej rozwiewają wątpliwości. Jakie mogą być hemoroidów objawy? Zdjęcia pozwalają na naoczne ich rozpoznanie. Powiększone i przekrwione, zewnętrzne żylaki odbytu, zdjęcia obrazują najlepiej.

faza I – hemoroidy wewnętrzne

faza II – hemoroidy wypadające

faza III – hemoroidy wypadające, nie cofające się

faza IV – hemoroidy zewnętrzne

Dlaczego szybkie rozpoznanie jest tak ważne?

Jeśli potrafi się rozpoznać te pierwsze objawy hemoroidów można pozwolić sobie na wczesną identyfikację potencjalnego problemu, a następnie można podjąć odpowiednie kroki, aby pozbyć się hemoroidów zanim sytuacja stanie się jeszcze gorsza.

Niektóre przypadki – takie jak hemoroidy w czasie ciąży wymagają podjęcia natychmiastowych działań, aby zapobiec pogorszenia się stany przyszłej mamy, która mogłaby z tego powodu skończyć w szpitalu. Opis niezbędnych badań przeczytasz tu.

UWAGA! W ciągu tygodnia otrzymujemy od Państwa w kilkanaście wiadomości z zapytaniem jak leczyć hemoroidy i niwelować nieprzyjemny ból związany z guzkami. W trosce o Państwa zdrowie i samopoczucie pragniemy poinformować o mieszance ziołowej Procto Vitale, której skuteczność potwierdzają nasi czytelnicy. Można je zamówić na tej stronie – kliknij i zamów!

2 odpowiedzi do “Jakie są pierwsze objawy hemoroidów?”

  1. W moim przypadku pierwsze objawy hemoroidów były dość jednoznaczne – nagły i ostry ból, który pojawiał się nie tylko podczas wizyt w toalecie, ale po prostu podczas innych czynności, a z czasem pojawiło się także swędzenie. Początkowo myślałam, że to jakaś infekcja, niestety szybka wizyta u lekarza skutecznie rozwiała moje wątpliwości i diagnoza była bardzo szybka…

  2. U mnie pierwsze objawy były raczej bagatelizowane. Jakieś swędzenie, lekki ból, myślałam że to po prostu podrażnienie, które szybko minie, tym bardziej że miałam drobne problemy w toalecie. Niestety z czasem wszystkie te problemy bardzo się nasiliły, co zmusiło mnie do wizyty u lekarza – ból i dyskomfort był wprost nie do wytrzymania, nie dawałam rady normalnie funkcjonować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *