Co na hemoroidy? Porównaj leki: czopki, tabletki i zioła na hemoroidy!

Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze, które dotykają prawie co drugą osobę w Polsce. Co więcej – choroba ta jest jedną z najbardziej wstydliwych problemów cywilizacyjnych, dlatego też wielu chorych nie przyznaje się do nieprzyjemnego ambarasu, a tym samym nie decyduje się na wizytę u lekarza z błahego powodu – wstydu. Hemoroidy to również potocznie zwane żylaki odbytu, które wyglądem przypominają poduszeczki przepełnione krwią. Są one niebezpieczne, bowiem uszczelniają kanał odbytu oraz przejmują kontrolę nad oddawaniem stolca i wydalaniem gazów. Często choroba ta objawia się nieprzyjemnym swędzeniem okolic odbytu, bądź uszkodzeniem śluzówki i skóry.

Co stosować na hemoroidy?

Sposobów na hemoroidy jest wiele, dlatego też istnieje również możliwość pozbycia się wstydliwego problemu za pomocą domowych metod, ale i przy użyciu leków dostępnych w aptece zarówno na receptę, jak i bez. Pomimo wielu możliwości, należy mieć na uwadze, aby terapię, również domową, prowadzić zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarza. Objawy choroby hemoroidalnej często leczy się przez około kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy, toteż tak ważne jest, by kontrolować leczenie ze specjalistą, proktologiem.

Warto również przez zakupem sprawdzić skład leków. Wśród nich powinien znaleźć się między innymi chlorowodorek lidokainy, przyspieszający łagodzenie objawów bólowych, a także tribenozyd wzmacniający włosowate naczynia krwionośne.

Hemoroidy: leki bez recepty i na receptę

leki bez recepty na hemoroidyWiele osób wstydzi się przyznać, iż cierpi na hemoroidy, dlatego też nie zawsze udają się ze swoim problemem do lekarza. Wówczas chorzy próbują zakupić leki na żylaki bez recepty, które pomogą w wyleczeniu ich. Tabletki stosowane na żylaki zazwyczaj zawierają wyciągi roślinne, które pomagają uszczelniać naczynia krwionośne oraz usprawniają mikrokrążenie. Tym samym, zapobiegają one tworzeniu się guzków. Leki na hemoroidy – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne – wzmacniają chorą tkankę, a także powstrzymują krwawienie.

Mimo to, nawet najbardziej skuteczny lek na hemoroidy nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Należy pamiętać jednak, iż Należy jednak mieć na uwadze, iż każde lekarstwo na hemoroidy powinno być – mimo wszystko – zażywane pod okiem proktologa. Leki na hemoroidy bez recepty to między innymi maści oraz czopki uśmierzające ból oraz wzmacniające układ immunologiczny. Najczęściej jednak leki na hemoroidy na receptę to tabletki zawierające dużą dawkę składników.

Najlepsza maść na hemoroidy?

Maść na hemoroidy jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów pozbycia się żylaków odbytu. Kremy tego typu mają na celu ograniczenie i zahamowanie postępowania stanu zapalnego. Często również maść na hemoroidy zewnętrzne są stosowane tuż przed lekami, bowiem mają pomóc osuszyć oraz zdezynfekować okolice intymne. Najczęściej stosowanie tegoż sposobu na żylaki odbytnicze jest polecany osobom posiadającym skórę wrażliwą. Mimo to, nie każdy wie, iż krem na hemoroidy pomaga leczyć problem zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W przypadku kobiet spodziewających się dziecka, maść na hemoroidy w ciąży jest najbardziej bezpiecznym sposobem na zapobieganie postępowania żylaków.
Co więcej – dobra maść na hemoroidy jest doskonałym sposobem na unikanie stosowania leków, jednak jeśli terapia zostanie zastosowana w zbyt późnym stadium choroby, krem może okazać się nieskuteczny.

Jakie są najlepsze czopki na hemoroidy?

Kolejnym sposobem na żylaki odbytnicze są czopki na hemoroidy, które pozwalają zmniejszyć ból oraz swędzenie. Najlepsze czopki zawierają w sobie tiaminę, która niemal natychmiastowo uśmierza obrzęk. Substancje zawarte w nich rozpuszczają się po zaaplikowaniu, a jednocześnie tworzą warstwę ochronną, wzmacniającą błonę śluzową. Czopki na hemoroidy bez recepty można zakupić w aptece, bez konieczności polecenia lekarza. Ów forma leczenia hemoroidów jest polecana dla osób borykających się z nadwrażliwością wątroby, jako zamiennik tabletek oraz kapsułek. Zazwyczaj czopki zawierają jedynie substancje naturalne, takie jak wyciąg z kasztanowca i mają działanie zbliżone do tabletek.

Jakieś zioła na hemoroidy używać?

zioła na hemoroidy
Skuteczne zioła na hemoroidy Procto Vitale

Coraz częściej – zamiast wszelkiego rodzaju leków – osoby chore na hemoroidy decydują się zastosować naturalne sposoby, czyli zioła. To właśnie one pomagają skutecznie pozbyć się problemu. Wśród ich licznych zalet można wymienić między innymi działanie antybakteryjne, działanie ściągające, przyspieszające gojenie ran oraz mikrourazów, znaczne zmniejszenie dyskomfortu, pieczenia oraz swędzenia czy też stanu zapalnego i podrażnienia.

Jednym z ziół, które stosuje się w przypadku hemoroidów jest kora dębu, zawierająca kwasy fenolowe, flawonoidy oraz garbniki. Przy zastosowaniu zewnętrznym, kota działa ściągająco, a dodatkowo zmniejsza przepuszczalność i hamuje krwawienia z odbytu. Niezwykle skuteczny okazuje się również krwawnik, który zmniejsza drobne krwawienia z naczyń włosowatych oraz posiada działanie przeciwzapalne. Krwawnik jest wykorzystywany do leczenia żylaków jako napar, który łagodzi ból i podrażnienia skóry, bądź błon śluzowych. Do leczenia hemoroidów perfekcyjnie sprawdzi się również rumianek, a dokładniej rzecz biorąc – eteryczny olejek pozyskiwany z kwiatów tychże ziół. Napar działa kojąco i przeciwzapalnie i jest przeznaczony do użytku zewnętrznego, na chorą skórę okolic intymnych.

Inne zioła:

  • Kora dębu na hemoroidy
    Najczęściej w leczeniu hemoroidów stosuje się wyciąg z kory dębu. Można jednak podawać go doustnie, ma ona wtedy inne zastosowanie. Przy stosowaniu okładów maczanych w wyciągu z kory dębu, czy też opłukiwaniu okolic dotkniętych hemoroidami, uzyskuje się obkurczanie naczyń, przez co hamuje się krwawienie z hemoroidów oraz powstawanie nowych. Dodatkowo, kora dębu działa skutecznie w walce z bakteriami.
  • Rumianek na hemoroidy
    Działa przede wszystkim łagodząco. Pozwala poradzić sobie z podrażnieniami oraz krostami i wspomaga regenerację skóry, przez co wspomaga gojenie, ułatwia również złagodzenie objawów. Można go stosować podczas kąpieli, zalecane są zarówno napary z suszonego rumianku, jak i dodawanie kropel olejku eterycznego do kąpieli.
  • Kasztanowiec na hemoroidy
    Bardzo popularne są produkty z kasztanowca stosowane w celu leczenia żylaków nóg, jednak kasztanowiec ma również szerokie zastosowanie przy pozbywaniu się żylaków odbytu. W przypadku leczenia hemoroidów, używa się całego kasztanowca, zarówno kory, jak i nasion oraz kwiatów. Na rynku dostępne są wyciągi z tej rośliny, można także stosować napary. Kasztanowiec wspomaga krążenie krwi, działa przeciwzapalnie, zapobiega namnażaniu się bakterii. Regularne stosowanie kasztanowca powoduje uszczelnienie naczyń krwionośnych, ułatwia wyleczenie hemoroidów i zapobiega pojawianiu się nowych.

Skuteczne tabletki na hemoroidy?

Tabletki na hemoroidy bez recepty są najczęściej stosowaną metodą na żylaki odbytu. Posiadają one naturalne składniki, które przyspieszają gojenie się ran oraz tamują krwawienia, a przypadku problemów z zaparciami – regulują także i prawidłowe wypróżnianie. Tabletki należy stosować zgodnie z dołączoną do opakowania ulotką, bądź zaleceniami lekarza-specjalisty. Działają one przede wszystkim przeciwzapalnie oraz zmniejszają świąd i obrzęk, a co ważne – opóźniają rozwój guzków. Tabletki występują również w charakterze kapsułek. Zaleca się ich przyjmowanie zarówno we wczesnych stadiach rozwoju hemoroidów, jak i zaawansowanych, jako lek hamujący postępowanie żylaków, bądź wspomagający leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *