Hemoroidy – kiedy trzeba pójść do lekarza?

 

Prawie każdy wie, że hemoroidy są bolesne i krępujące, ale zaskakująco niewielka liczba osób faktycznie wie o nich wystarczająco dużo, by wiedzieć jak do nich nie dopuścić albo chociaż jak je leczyć. Ten niewygodny problem może trwać  nawet długie okresy bez leczenia, ponieważ pacjenci nie rozumieją, co się dzieje z ich ciałami. W tym samym czasie samo leczenie hemoroidów jest rzeczywiście dość proste. Proces staje się łatwiejsze, jeśli wiesz więcej o swoim ciele i o tym jak na niego wpływają hemoroidy, jednak. Oto spojrzenie na to, czym są hemoroidy, jak się rozwijają, hemoroidy kiedy do lekarza i co można zrobić, aby się ich pozbyć.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to guzki znajdujące się w odbycie i dolnej części odbytnicy. Choć kształtem są podobne do małych polipów lub innej dodatkowej tkanki, są one rzeczywiście normalną częścią ciała. Hemoroidy to rzeczywiście żyły, które pomagają w eliminacji kału z organizmu. Pojawiają się wtedy gdy cierpisz na zaparcia albo gdy z powodu ciąża kładzie się większy nacisk na żyły. To może wywołać:

  • stan zapalny,
  • ból,
  • swędzenie.

Ciśnienie to powoduje, że hemoroidy zaczynają puchnąć. Mogą nawet zacznie krwawić, tworząc jasne czerwone ślady na papierze toaletowym lub w muszli klozetowej. Niektóre hemoroidy są wewnętrzne – rozwijają się wewnątrz odbytnicy. Inne są tuż pod skórą wokół odbytu i są uważane za hemoroidy zewnętrzne. Około połowa ludzi będzie mieć do czynienia z tym nieprzyjemnym zapaleniem żył, gdy osiągnie wiek 50 lat i wielu ludzi nie rozumie, że rozwój hemoroidów jest całkiem normalne. Na szczęście, istnieje wiele różnych sposobów leczenia.

Stadia rozwoju choroby

  • I → brak widocznych oznak hemoroidów, sporadyczne krwawienie,
  • II → pojawia się świąd i pieczenie, pojawiają się przy parciu, ale cofają się samoistnie,
  • III → mogą wypadać w trakcie wypróżniania bądź wysiłku fizycznego, spory ból, świąd i krwawienie,
  • IV → jeszcze więcej bólu i dyskomfortu, hemoroidy wystają poza odbytnicy.

Na którym etapie zatem udać się do lekarza? Nie zaszkodzi już przy pierwszych objawach, a już na pewno trzeba gdy wejdzie się w stadium III i to bezzwłocznie. Kto leczy hemoroidy? Jaki lekarz leczy hemoroidy? Proktolog to właśnie lekarz od hemoroidów i to właśnie do niego należy się udać, jeżeli zmagamy się z problemem, jakim są hemoroidy. Lekarz ten przyjmuje jednak osoby, u których wcześniej w poradni ogólnej stwierdzono podejrzenie występowanie żylaków odbytu. Dlatego też po skierowanie do specjalisty należy udać się do lekarza ogólnego. Proktolog jednoznacznie zdiagnozuje hemoroidy, określi stopień zaawansowania i dobierze skuteczny lek na hemoroidy. Mogą być to na przykład tabletki na hemoroidy lub maść na żylaki odbytu.

Leczenie hemoroidów

Owszem, hemoroidy mogą być przykre i kłopotliwe dla wielu ludzi, ale ich leczenia jest rzeczywiście dość proste. Lekarze mają do dyspozycji wiele różnych opcji, dzięki którym mogą pomóc pacjentom poczuć się lepiej. Niektóre metody leczenia hemoroidów to leki bez recepty, pomagające złagodzić ból i swędzenie, a także wpływające na usuwanie hemoroidy. Lekarze działają wtedy w celu złagodzenia objawów, mogą przepisać czopek, tabletki na żylaki odbytu lub maść na hemoroidy jeśli u pacjenta występuje tylko łagodny dyskomfort. Jeśli hemoroidy powodują gamę bardziej istotnych problemów, wtedy już można wykorzystać technologię chemiczną lub technikę laserową albo gumkowanie. W poważniejszych przypadkach, małe hemoroidy usuwa się chirurgicznie lub są zszywane.

Naturalne i domowe środki na hemoroidy są również dostępne. Na przykład, niektórzy ludzie korzystają z oczaru wirginijskiego w celu złagodzenia dyskomfortu. Inni ludzie decydują się moczyć w ciepłej kąpieli przez 10 do 15 minut, dwa do trzech razy dziennie. Metody te można łączyć z zaleceniami lekarza, obejmującymi leki na hemoroidy odbytu (np. krem na hemoroidy).

 Sprawdź na tej stronie, czy jesteś narażony na wystąpienie hemoroidów.

UWAGA! W ciągu tygodnia otrzymujemy od Państwa w kilkanaście wiadomości z zapytaniem jak leczyć hemoroidy i niwelować nieprzyjemny ból związany z guzkami. W trosce o Państwa zdrowie i samopoczucie pragniemy poinformować o mieszance ziołowej Procto Vitale, której skuteczność potwierdzają nasi czytelnicy. Można je zamówić na tej stronie – kliknij i zamów!

2 odpowiedzi do “Hemoroidy – kiedy trzeba pójść do lekarza?”

  1. U mnie hemoroidy nawracały dość często, ale nie chodziłam do lekarza, bo tak bardzo nie bolało i zmniejszały się na kilka dni. Jednak po długim rajdzie rowerowym zaatakowały mnie dość znacznie. Nie mogłam nawet leżeć bez bólu, nie mówiąc już o siedzeniu czy wypróżnianiu się. Kiedy nie przechodziło postanowiłam pójść do lekarza, który mi przepisał maść. Kuracją trwała dość długo, ale w końcu objawy ustąpiły.

  2. Oczywiście, ze jak najwczesniej nalezy pojsc do lekarza, od razu! Znam przypadek, w bliskiej rodzinie, gdy dość młoda osoba miała własnie problem typu hemoroidy i nie poszła z tym od razu. W rezultacie musiała poddać się nieprzyjemnej operacji, czego nikomu nie życzę. Także, jasne, domowe sposoby i tak dalej jak najbardziej można stosować, ale wizyta jest konieczna, żebyście się nie załatwili koniecznością cięższych ooperacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *