Hemoroidy – czy można się zarazić?

 

Kto jest podatny na hemoroidy? Czy można się nimi zarazić? Te i inne pytania kotłują się w głowach wielu ludzi, którzy obawiają się, że mogą cierpieć z powodu tej dolegliwości. Na pewno do grupy wyższego ryzyka należą Ci, którzy często podnoszą ciężkie przedmioty, ludzie, którzy stoją lub siedzą zbyt dużo, a także ludzie otyli. Ciąża sama w sobie nie powodują hemoroidy, ale rozwój ich mały dzieci naciskających na okolicę odbytu – już tak. Jest to spowodowane przez hormony w organizmie, kobiety w czasie ciąży mają rozszerzone naczynia krwionośne. To samo dotyczy kobiet które mają wiele dzieci i tych, które regularnie stosują środki przeczyszczające i lewatywy.

Hemoroidy – czy można się zarazić?

Sam akt siedzenia na tej samej muszli klozetowej co osoba, która cierpi na hemoroidy w żaden sposób nie powoduje, że samemu będzie się miało z nimi do czynienia. Hemoroidami w żaden sposób nie jesteśmy w stanie się zarazić od innej osoby poprzez bezpośredni kontakt- nawet jeśli jest to kontakt bardzo bliski. Należy jednak spojrzeć na to z innej strony – problem jakim są hemoroidy polega na tym, że mogą one być również dziedziczone i ma tendencję do pojawiania się masowo w rodzinach. To nie powinno dziwić osób, które dobrze wiedzą że w 90 procentach żylaki są dziedziczone. Problem hemoroidów też może być genetyczny. Jest to spowodowane osłabionym funkcjonowaniem organicznych zaworów i ścian żył. Kiedy dziedziczy się tą tendencję już niewiele można zrobić, by nie dopuścić prędzej czy później do ich powstania.

Co zatem zrobić?

Może upłynąć wiele lat, zanim hemoroidy staną się widoczne i będzie można rozpoznać ich objawy. Najwcześniejszym sposobem na to, by się o nich dowiedzieć są:

  • ślady krwi na papierze toaletowym,
  • krwawe odchody.

Zdarza się to często w odniesieniu do wewnętrznych hemoroidów, który można odczuwać jako miękkie zgrubienia. Ten typ zwykle wraca do odbytnicy lub może być schowany za pomocą palca.

Inne częste objawy to:

  • swędzenie,
  • pieczenie.

w trakcie i po wypróżnieniu. Jest to spowodowane przez śluz i kał, który przykleja się do wybrzuszenia hemoroidów i te drażnią otwór analny. Hemoroidy zewnętrzne są prawie zawsze bolesne, ponieważ rozciągają wrażliwą skórę odbytu. Ten typ może być odczuwany jako sformowana masa i ból ustępuje tylko wtedy, gdy zakrzep mięknie po kilku dniach.

Diagnoza

Aby uzyskać dokładną diagnozę, lekarz może zbadać okolicę odbytu endoskopem (krótki oświetlony instrument rurowy) lub innym dłuższym narzędziem, które pozwala lekarzowi obejrzeć dolną część jelita grubego. Jest to ważne, gdyż krwawienie może być sygnałem obecności wielu innych bardziej poważnych chorób, takich jak rak jelita grubego, który zabija tysiące ludzi rocznie.

Kiedy ktoś skarży się na krwawienie z odbytu, lekarz musi określić jego dokładną przyczynę. Hemoroidy są najczęstszą przyczyną tego objawu, ale może to być również spowodowane polipami odbytnicy lub rakiem odbytnicy. Tak więc pełna ocena jest konieczna.

Czy zawsze po ich zdiagnozowaniu trzeba podjąć działanie?

Jeśli hemoroidy nie przeszkadzają, należy je zostawić w spokoju. Jeżeli jednak zaczną powodować ból, krwawienie, swędzenie lub wystają – muszą być leczone. Jest to szczególnie ważne w przypadkach przewlekłych co może prowadzić do ciężkich powikłań.

Dziedziczone powikłania związane z hemoroidami to np. anemia.

UWAGA! W ciągu tygodnia otrzymujemy od Państwa w kilkanaście wiadomości z zapytaniem jak leczyć hemoroidy i niwelować nieprzyjemny ból związany z guzkami. W trosce o Państwa zdrowie i samopoczucie pragniemy poinformować o mieszance ziołowej Procto Vitale, której skuteczność potwierdzają nasi czytelnicy. Można je zamówić na tej stronie – kliknij i zamów!

2 odpowiedzi do “Hemoroidy – czy można się zarazić?”

  1. Hemoroidy to cholerstwo, ale raczej nie można się nimi zarazić. To by było trochę nielogiczne. Inna sprawa to dziedziczność. Znam sporo przypadków ludzi, którzy właśnie odziedziczyli hemoroidy i wtedy naprawdę gorzej się z nimi walczy, bo wydaje mi się, że one lubią powracać. W ogóle denerwuje mnie, kiedy inni się śmieją z tej dolegliwości. To nic śmiesznego!

  2. Naprawdę są ludzie, którzy sądzą, że hemoroidami można się zarazić? No bez przesady! Wiem, że mogą być dziedziczne (moja mama cierpi właśnie na coś takiego, a ja boję się, że przejmę to po niej), ale żeby zarazić się od kogoś? To ciekawe, że od podnoszenia ciężarów też można nabawić się hemoroidów, dotąd wiedziałam tylko, że powstają od siedzącego trybu życia. Czy ktoś może mi doradzić, czy skoro mogę mieć dziedziczne skłonności, to jestem bardziej podatna na efekty tego siedzenia czy podnoszenia ciężkich rzeczy, czy raczej nie ma to znaczenia dla moich skłonności genetycznych? Bardzo proszę o odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *