Co to są hemoroidy i jakie są objawy?

 

Hemoroidy to żyły odbytnicy, które wypadły z tego regionu ciała, bowiem dotknął je stan zapalny. Forma utworzona z grup żył odbytnicy nazywana jest hemoroidalnym splotem. Możemy wyróżnić dwie grupy żył:

 • wewnętrzne,
 • zewnętrzne.

Co to są hemoroidy i jakie są objawy?

Na kanwie tego istnieją także dwa rodzaje hemoroidów i są klasyfikowane zgodnie z umiejscowieniem w organizmie. Gdy wewnętrzne żyły są problemem, to są one klasyfikowane jako hemoroidy wewnętrzne. Gdy żyły zewnętrzne są te dotknięte problem to są one klasyfikowane jako hemoroidy zewnętrzne. Objawy różnią się nieco w zależności od różnych typów hemoroidów. Hemoroidy wewnętrzne są zwykle cichą dolegliwością, aż dojdzie do punktu krytycznego, który przejawia się głównie krwawieniem. Ludzie cierpiący z powodu hemoroidów wewnętrznych zwykle nie przejawiają żadnych objawów. Ale mogą być w szoku, gdy zobaczą obecność krwi w stolcu. To krwawiące hemoroidy! Czasami można zobaczyć duże ilości krwi jasnoczerwonej, a czasami tylko smuga krwi jest widoczna na stolcu.

Ostrzeżenie: takie krwawienie z odbytu może być też objawem raka, więc należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać pełną ocenę na ten temat. Krwawienie może też być objawem takich problemów, jak szczelina odbytu. Leczenie w takim wypadku powinno odbywać się inaczej niż w przypadku hemoroidów, dlatego też tak ważna jest szybka, trafna diagnoza.

Oznaki i objawy występujące głównie w postaci zewnętrznych hemoroidów to:

 • krwawienie po wypróżnieniu lub zauważone podczas wycierania okolicy odbytu,
 • ból i obrzęk w miejscu, które sprawiają że chodzenie może być trudne,
 • świąd i podrażnienie wokół odbytu,
 • hemoroidy wystające z odbytu,
 • wrażliwy i bolesny guzek w pobliżu odbytu,
 • przeciek w kale.

Co powoduje hemoroidy?

Różne czynniki stylu życia są zwykle czynnikiem sprawczym przyczyniającym się do rozwoju hemoroidów. Niektóre z nich to:

 • niskie ilości błonnika w diecie,
 • wysilanie się przy wypróżnieniu,
 • otyłość,
 • zaparcia,
 • brak ruchu.

Chodzi o to, można im zapobiec i poprawić stan jeśli już się cierpi na hemoroidy przez modyfikację tych czynników stylu życia, ale nierzadko nie można od razu usunąć ich całkowicie, jeśli są już mocno rozwinięte. Środki te są konieczne, aby zapobiec hemoroidom i poprawić swój stan, ale nie są w stanie sprawić, że będzie można hemoroidy wyleczyć całkowicie. Jeśli cierpi się na hemoroidy trzeba zmodyfikować te czynniki, ale trzeba także korzystać z dodatkowej pomocy, aby pozbyć się hemoroidów raz na zawsze.

Jak zatem je leczyć?

Zabiegi na hemoroidy na pewno będą się od różnić konwencjonalnych leków, a także od sposobów znalezionych w dziedzinie medycyny alternatywnej. Istnieje wielka różnorodność jeśli chodzi o czopki, kremy i maści na rynku w celu łagodzenia stanu związanego z hemoroidami. Ale trzeba zrozumieć, że służą one jedynie w kwestii złagodzenia objawów. Nie dają one pełnej ulgi jeśli chodzi o hemoroidy!

Operacja może czasami wyleczyć hemoroidy, ale wiążą się z nią dwie wielkie wady. Jedną z nich jest fakt, że nawet po zabiegu gdy hemoroidy zostaną wycięte to i tak – mogą wrócić. Numer dwa to fakt, że że jeśli nie ma się dobrego ubezpieczenia to ta procedura może być naprawdę bardzo kosztowna. Dlatego właśnie potrzebne są lepsze i bardziej trwałe rozwiązania alternatywne, które nie są tak drastyczne jak chirurgia.

Hemoroidy są częstym zaburzeniem, które rośnie dzisiaj do rozmiarów epidemii. Zrozumienie przyczyn i zapobiegania może pomóc rozwiązać ten problem i zapobiec powikłaniom. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat warto zaglądać częściej na naszą stronę, gdyż poruszamy tutaj liczne wątki związane z kwestią hemoroidów właśnie. Opis leczenia i badań znajdziesz na Portal abcZdrowie.

UWAGA! W ciągu tygodnia otrzymujemy od Państwa w kilkanaście wiadomości z zapytaniem jak leczyć hemoroidy i niwelować nieprzyjemny ból związany z guzkami. W trosce o Państwa zdrowie i samopoczucie pragniemy poinformować o mieszance ziołowej Procto Vitale, której skuteczność potwierdzają nasi czytelnicy. Można je zamówić na tej stronie – kliknij i zamów!

Jedna odpowiedź do “Co to są hemoroidy i jakie są objawy?”

 1. Z żylakami odbytu spotkałam się po raz pierwszy w ciąży – byłam wtedy przerażona, tym bardziej że dolegliwości były bardzo bolesne. Krew podczas wypróżniania była standardem, do tego ból i podrażnienie, czasami miałam wrażenie że zadrapę się na śmierć. Na szczęście wtedy pomogły leki przepisane przez lekarza, niestety problem powraca, więc myślę nad zabiegiem, bo nie da się w ten sposób normalnie funkcjonować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *