Hemoroidy – leczenie i zabiegi

UWAGA! W ciągu tygodnia otrzymujemy od Państwa w kilkanaście wiadomości z zapytaniem jak leczyć hemoroidy i niwelować nieprzyjemny ból związany z guzkami. W trosce o Państwa zdrowie i samopoczucie pragniemy poinformować o mieszance ziołowej Procto Vitale, której skuteczność potwierdzają nasi czytelnicy. Można je zamówić na tej stronie - kliknij i zamów!

 

Wiele osób, podejrzewających, że dotknął ich problem hemoroidów, zwleka z wizytą u lekarza. Niestety, jednocześnie czekają z podjęciem jakichkolwiek kroków, niejako wypierając problem. Najczęściej decydujemy się na działanie dopiero wtedy, gdy dolegliwość jest już poważna. Jednocześnie, na im wcześniejszym etapie znajduje się nasze schorzenie, tym mniej inwazyjne metody sobie z nim poradzą. Dlatego też warto nie czekać, ale jak najszybciej zwalczać żylaki odbytu. Jak leczyć tę dolegliwość?

Usuwanie żylaków odbytu- leczenie nieinwazyjne

Chcąc skorzystać z pomocy specjalisty, który podejmie skuteczne leczenie hemoroidów, pierwsze kroki należy skierować do lekarza ogólnego. Na podstawie prostego badania jest on w stanie stwierdzić, czy faktycznie zmagamy się z żylakami odbytu. Jeżeli tak faktycznie jest, kieruje on nas do proktologa. To specjalista, który dostosowując się do indywidualnych potrzeb, wykona bardziej szczegółowe badania. Pozwolą one na bardziej dokładne zdiagnozowanie hemoroidów – określenie ich położenia, rozmiarów, ale też stopnia zaawansowania. W niektórych przypadkach na tej podstawie zostaną wykluczone poważne problemy zdrowotne, jak np. nowotwór jelita grubego. Dzięki takim badaniom proktolog będzie wiedział, jak leczyć hemoroidy. Leczenie bywa krótkotrwałe i skuteczne.

Początkowo lekarz często decyduje się na leki na hemoroidy takie, jak: tabletki na hemoroidy, maści oraz czopki. Mogą one działać przeciwzapalnie (to najczęstsza właściwość), antybakteryjnie, przeciwbólowo, a także przeciwobrzękowo. Często zawierają takie składnik, jak: diosmina, hydrokortyzon, czy cynchokaina. Diosmina hamuje krwawienie, zmniejsza napięcie ścian żył, a także zapobiega zastojowi krwi w żyłach. Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie. Cynchokaina łagodzi dolegliwości bólowe i świąd. Działające na hemoroidy leki mogą też zawierać roślinne wyciągi takie, jak: ekstrakt z kasztanowca, arniki, nagietka, przetwory z pączków topoli, balsam peruwiański. W przypadku dużych podrażnień w okolicy odbytu zaleca się stosowanie maści. Jeżeli dolegliwości są łagodniejsze, można stosować czopki. Jeżeli z kolei hemoroidom towarzyszą zaparcia, lekarz zaleca stosowanie środków właśnie przeciw zaparciom.

Nie zawsze tabletki, maści i czopki wystarczą na hemoroidy. Jak leczyć żylaki odbytu, kiedy takie metody to za mało? Gdy lekarz uznaje, że przez długi czas terapie nieinwazyjne nie przyniosły efektów, może zalecić bardziej zaawansowane metody, głównie chirurgiczne. Bardzo często takie zabiegi nie są finansowane przez NFZ.

Czym leczyć hemoroidy odbytu? Leczenie chirurgiczne

Metody leczenie hemoroidów mogą być rożne. W wypadku zaawansowanych hemoroidów, które są odporne na terapie mniej inwazyjne, konieczne może się okazać leczenie zabiegowe. Jedną z popularniejszych metod jest gumkowanie hemoroidów metodą Barrona. Polega ona na nałożeniu gumowego pierścienia na nasadę hemoroidu. Po około tygodniu guzek obumiera i odpada na skutek odcięcia dopływu krwi. To jeden z bardziej popularnych zabiegów na hemoroidy. Operacja nie jest bolesna, ale po wyjściu z gabinetu mogą dokuczać dolegliwości bólowe. Podczas jednej wizyty można założyć maksymalnie dwie gumki. Kolejne można aplikować dopiero po upływie czterech tygodni.

Chirurgiczne usuwanie hemoroidów podczas zabiegu Milligana – Morgana jest jedną z bardziej popularnych metod na hemoroidy wewnętrzne i hemoroidy zewnętrzne. Leczenie żylaków odbytu tym sposobem polega na wycięciu guzków i pozostawieniu po nich otwartych ran. Dzięki temu zapobiega się pojawieniu efektu ubocznego w postaci zwężenia odbytu. Rany goją się około 7 – 10 dni. Pacjent musi pozostać w szpitalu przez jeden dzień. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub dolędźwiowym.

Podobną propozycją do opisanej powyżej jest operacja żylaków odbytu metodą Fergusona. Podczas operacji wycina się żylaki odbytu. Leczenie hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych tym sposobem rożni się od metody Milligana – Morgana tym, że w tym wypadku nie pozostawia się otwartych ran, ale zaszywa się je. Dzięki temu tkanki się szybciej goją, a dolegliwości bólowe są znacznie mniejsze. Metoda ta nie sprawdza się jednak w przypadku rozległych hemoroidów, gdyż w takich przypadkach istnieje zbyt duże ryzyko zwężenia odbytu.

Alternatywa

Zarówno dla maści, czopków i tabletek, jak i dla zabiegów chirurgicznych istnieje naturalna alternatywa. Sprawdzi się doskonale w przypadku mało i średnio zaawansowanych żylaków odbytu. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak wyleczyć hemoroidy bez konieczności poddawania się inwazyjnym procedurom, czas poznać ziołowe preparaty. Doskonale sprawdzą się ziołowe napary na bazie takich składników, jak: liść szałwii, rdest ptasi, ziele skrzypu, czy korzeń prawoślazu.

Działają one na wszystkie problemy towarzyszące hemoroidom. Wykazują właściwości ściągające i obkurczające, zapobiegają infekcjom, zmniejszają krwawienie i obrzęki. Przyśpieszają gojenie ran i działają osłonowo na uszkodzone tkanki. Niwelują uporczywe objawy takie, jak: ból, świąd, czy pieczenie. Dzięki temu niemalże natychmiast poprawiają komfort życia, a w dłuższej perspektywie walczą ze źródłem problemu – powiększonymi hemoroidami. Dzięki tym cechom ziołowe napary to skuteczny lek na hemoroidy.

UWAGA! W ciągu tygodnia otrzymujemy od Państwa w kilkanaście wiadomości z zapytaniem jak leczyć hemoroidy i niwelować nieprzyjemny ból związany z guzkami. W trosce o Państwa zdrowie i samopoczucie pragniemy poinformować o mieszance ziołowej Procto Vitale, której skuteczność potwierdzają nasi czytelnicy. Można je zamówić na tej stronie – kliknij i zamów!